Blog - - Jak se správně obléknout na skialpy?

Jak se správně obléknout na skialpy?

Na první pohled se může zdát, že na skialpy postačí lyžařská bunda a oteplovačky. Není to však tak snadné, jak se zdá a volba oblečení na skialpy se výrazně liší od oblečení na klasické sjezdové lyžování.

11. února 2024

Eliška Hudcová

Cesta nahoru bývá makačka, takže se člověk zahřeje a občas i pěkně zapotí. Na cestu dolů je potřeba se přiobléct, obzvlášť pokud je chladnější počasí nebo nás čeká dlouhý sjezd. A právě proto, že je na skialpech potřeba se neustále přizpůsobovat počasí a podmínkám, jediný možný způsob, jak se na ně obléknout, je vrstvení. Díky tomu, že máte na sobě více funkčních vrstev místo jedné, by vám nikdy nemělo přílišné vedro ani zima. 

1. Base Layer

Base layer (tedy podvlíkačky a termo triko) je jediný kus oblečení, který během skialpu nesvlékáte. Ideální materiál je merino vlna, případně její kombinace se syntetickými materiály. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Syntetika má obecně delší životnost a rychleji schne, merino ale nezapáchá a v případě propocení nestudí. 

2. Střední izolační vrstva

Druhá vrstva může být merino s vyšší gramáží a nebo tenká fleecová mikina. Není “povinná” a hodí pro dvě situace: 

  • vydáváte se do teplot hluboko pod bodem mrazu (nebo vyrážíte ještě za tmy) 
  • jste “zmrzlík” a je vám často zima.

3. Střední technická vrstva

Střední technická vrstva jsou kalhoty a bunda, které máte většinou na sobě jak při výšlapu, tak sjezdu. Je to zkrátka ta vrstva, která je vidět. Vybírat můžete ze dvou variant - hardshell (gore-tex) nebo softshell. Zásadní výhodou hardshellové bundy je nepromokavost, na druhou stranu softshellová bunda lépe dýchá, ale nezvládne chránit před vodou.

V obou případech jsou velkou výhodou velké větrací otvory na zip, díky kterým není potřeba tuto vrstvu téměř nikdy svléknout.

4. Dodatečná izolační vrstva

Dodatečná izolační vrstva je teplá vrstva, kterou po cestě nahoru nesete v batohu a oblékáte jí pouze při delších zastávkách, při zhoršení počasí a zejména na sjezd. Měla by být lehká a dobře sbalitelná, aby v batohu nezabírala příliš mnoho místa. Ideální variantou je tenká péřovka nebo vesta.

5. Nepromokavá vrstva

Membránová bunda by měla být součástí vaší výbavy v případě, že:

  • nemáte membránu zastoupenou ve střední technické vrstvě (tedy skialpujete v softshellu)
  • se vydáváte na túru v dešti/hustém sněžení
  • se vydáváte na vícedenní přechod, při kterém nedokážete odhadnout počasí

Doplňky

Rukavice je ideální nést dvoje - jedny tenké prstové na výšlap nahoru, druhé teplejší (např. palčáky) na sjezd dolů. Nezapomeňte ani na ochranu krku a tenkou čepici, která se pohodlně vejde pod helmu.

INSPIRACE

Pleteniny 5x jinak a pokaždé trendy

Pletené kousky jsou zkrátka nepostradatelné. Se svou úžasnou variabilitou a nadčasovostí se staly synonymem pohodlí spojeného s elegancí. Ať už jste na cestě do práce, na večírek nebo jen relaxujete doma, pleteniny jsou vaším spolehlivým spojencem. A navíc díky různorodým materiálům, střihům a vzorům, zaručeně najdete to pravé pro každou příležitost…

Jak se správně obléknout na skialpy?

Na první pohled se může zdát, že na skialpy postačí lyžařská bunda a oteplovačky. Není to však tak snadné, jak se zdá a volba oblečení na skialpy se výrazně liší od oblečení na klasické sjezdové lyžování.

Čeká vás rande snů? Oblékneme vás kamkoli!

Sportovní, elegantní nebo glamour? Připravíme vás na každé rande! A nezapomněli jsme ani na outfit pro útulné chvíle ve dvou v pohodlí vašeho domova.

5 tipů, jak okouzlit i na sjezdovce

Zima právě dosahuje svého vrcholu a v horských střediscích je rušno. Pokud se i vy chystáte kamkoli za zimním dobrodružstvím a aktuálně řešíte, jak zůstat v teple, pohodlí, ale zároveň si zachovat styl a ideálně nepřipomínat polárního medvěda, máme pro vás super tipy…

Dokonalé spojení značky DIESEL a influencerky Anny Marie Purić

Italská značka DIESEL posouvá všechny hranice a podmaňuje si téměř každého. Výjimkou není ani influencerka Anna Maria Purić, která přináší 3 originální looky pro vaši inspiraci!

Umění jedné barvy

Monochromatická elegance je módní a designový koncept, který zdůrazňuje krásu a sofistikovanost jedné barvy. Tato estetika není pouze o omezení se na jednu barvu, ale spíše o umění kombinovat různé odstíny, textury a prvky tak, aby vytvořily poutavý a vyvážený vizuální dojem...