Jak se v létě obléknout do přírody?
Letní oblečení do přírody se v mnoha ohledech od toho zimního liší. V létě jde totiž především o ochranu před větrem a deštěm, méně už před chladem, a proto se dá říct, že máme při výběru vhodného oblečení na toto období o jednu starost méně.
11. července 2023
Eliška Hudcová

V první řadě je ale potřeba si stanovit, kam naše kroky při daném výletu povedou. Při pohodové dvouhodinové procházce v nížině vám bude stačit zkontrolovat předpověď počasí a při slunečném dni obléknout outdoorové tričko a šortky nebo lehké kalhoty. V horách je počasí nevyzpytatelné, a tak je nutné počítat i s jinými variantami, než které hlásí předpověď počasí.
Vrstvení
Podobně jako při zimních výletech funguje skvěle metoda vrstvení - jen s tou výjimkou, že pravděpodobně nebudete potřebovat tolik vrstev, jako v zimě. Na většinu výletů si vystačíte s jednou jedinou vrstvou, a tou je tzv. base layer.
Base layer
Účelem základní vrstvy, kterou oblékáme přímo na tělo, je udržovat tepelnou pohodu, což v létě znamená nehřát, ideálně chladit, a hlavně odvádět pot od těla, aby se zamezilo nepříjemnému pocitu vlhkosti. V létě je nezanedbatelná také funkce ochrany před slunečním zářením. Nejlepším materiálem jsou syntetická vlákna a nebo svršky z merino vlny s nižší gramáží. Bavlněná trička nejsou pro výlety v horkých letních dnech ideální, protože neodvádí pot a je v nich zbytečné horko. Naším oblíbeným kouskem je třeba FLY Tee nebo Alum Tee od značky Peak Performance.
Na spodní část těla se hodí kalhoty nebo kraťasy z lehkého a strečového materiálu, které dobře dýchají a zároveň vám umožní volný pohyb. Naším favoritem jsou třeba track kraťasy od Peaku.

A co dál?
Pokud se chystáte do hor, měli byste s sebou do batohu přibalit další dvě vrstvy - jednu jako ochranu proti chladu a druhou proti větru, případně dešti. Při náhlému poklesu teploty skvěle poslouží fleecová mikina, jako je třeba Chill Light ZipHood nebo tzv. hybridka. S větrem si zase poradí tenká bunda, která v batohu nezabírá žádné místo a zároveň má i voděodpudivou úpravu, takže přežije lehký déšť.
Boty
Boty jsou základem pohodlného výletu. Nízké boty jsou vhodnější na dynamičtější nebo méně náročné aktivity, boty kotníkové využijete v náročnějším terénu a tam, kde potřebujete lepší stabilitu. Boty na letní turistiku nejsou na rozdíl od zimních pohorek nijak zateplené a jsou obecně lehčí. Pokud se vydáváte po městě nebo na kratší procházku po udržovaných cestách, budou vám stačit pohodlné tenisky.
Doplňky
V horkých dnech se určitě neobejdete bez ochrany proti slunci v podobě pokrývky hlavy. Kšiltovky a klobouky raději vybírejte s lehčích materiálů, které odvádí pot. Nezapomeňte přibalit do batohu krém s SPF ochranou, sluneční brýle a dostatek vody.