Blog - - Na tyto materiály vsaďte v letních dnech

Na tyto materiály vsaďte v letních dnech

Horko je často vysilující, naštěstí však existují materiály, díky kterým parné letní dny zvládnete s grácií. Které jsou ty „správné“?

21. června 2023

Lucie Červinková

                                BAVLNA

Bavlna je jedním z nejčastěji používaných přírodních materiálů k výrobě oděvů. Skvěle absorbuje vlhkost, je prodyšná, pevná a dobře se pere. Pozor však na velké zastoupení polyesteru, které zjistíte na štítku oděvu. Tato umělá látka je jako igelit, nevětrá a neabsorbuje, což přes léto nikdo z nás neocení. Samozřejmě, že většina oblečení v dnešní době obsahuje alespoň malou příměs polyesteru, to je naprosto v pořádku a žádoucí (oblečení se nám díky němu lépe přizpůsobuje). Pokud ale ve složení figuruje jako základní látka, takovému oblečení se v létě spíše vyhněte. U bavlny tedy platí: "Číst důkladně štítky na oblečení!"

                                LEN

Lehký a vzdušný len je pro parné letí dny jako stvořený. Jde o jeden z nejlehčích a zároveň nejpevnějších přírodních materiálů, který má v letních kolekcích nezastupitelné místo. Malou nevýhodou je ovšem jeho mačkavost, která je ale pro lněné oblečení charakteristická. Kdyby se látka nemačkala, něco není v pořádku a pravděpodobně se nejedná o len. Na léto je určitě lepší pořizovat si lněné košile, než ty z umělého hedvábí. Dobrou volbou na horké dny jsou i lněné kalhoty. 

                                HEDVÁBÍ

Ačkoliv si spousta lidí myslí, že hedvábí není ideálním materiálem na léto, opak je pravdou. Jeho lehčí a jemnější varianta z přírodního vlákna je příjemná na dotek a dokonce má schopnost chladit. ALE! Při volbě hedvábného oblečení je dobré mít  vždy na paměti, že tento materiál nemá oproti předchozím tak výraznou schopnost absorpce vlhkosti. V případě pocení se tak mohou na tmavších variantách oblečení objevit jeho viditelné známky.

                                BAMBUS

Bambus se stal v posledních letech velmi populární textilií. Bambus je vysoce prodyšný a má vynikající savost. Oblečení zachytí a odvede dokonce až třikrát více vlhkosti než bavlna. Navíc je velmi jemné a příjemné na omak. Bambus má také výborné termoregulační a antibakteriální vlastnosti. Díky tomu v létě chladí a v zimě hřeje, skvěle odolává mikrobům a neutralizuje pachy. A to stále není vše, až 417krát více blokuje UV záření oproti bavlně a je vhodný pro alergiky. 

                              KONOPÍ

Látka z konopí obsahuje stejně jako ta z bambusu ochranný UV filtr. I v tomto případě jde o pevný antibakteriální a hypoalergenní materiál, který se navíc dobře udržuje v čistotě.

INSPIRACE

Nekonečná láska Carly a značky KARL LAGERFELD

Influencerka Carly Kirsten značce KARL LAGERFELD propadla již před několika lety a tento vztah stále sympaticky roste a zesiluje. Inspirujte se jejími oblíbenými kousky na rande, večeři i volný čas.

Slaďte se s Bibiánou a Adamem Bardy v nové kolekci GANT

Styl jim rozhodně nechybí, ať už vyráží kamkoli. Bibiána a Adam jsou dvojicí, u které by se mohlo inspirovat mnoho z nás. Při svém seznámení se s aktuálními novinkami oblíbené značky GANT si vybrali fity, ze kterých bychom si měli vzít příklad do posledního detailu. Jen si přečtěte proč!

Naučte se třídit svůj šatník chytře a zároveň ekologicky

Populární metoda Marie Kondo má jistě něco do sebe, ale musíte se opravdu většiny věcí zbavit? Poradíme vám, jak na to jít jinak a zároveň doporučíme 8 kousků, kterých byste se nikdy zbavovat neměla...

Velikonoce v novém

Jsou tady Velikonoce a s nimi spojené příjemné akce strávené s vašimi blízkými. Pokud zrovna přemýšlíte nad tím, co si obléknout pro tyto příležitosti, v tomto článku pro vás máme tipy na tři různé outfity - od neformálního brunche až po slavnostnější oslavu nebo piknik v přírodě…

Chcete si letos užít dokonalé poslední lyžování? Vyrazte do Gruzie!

Freeridový ráj i dokonale upravené 5 kilometrové sjezdovky s dechberoucími výhledy? Vítejte na ski tripu v Gruzii...

Umění sbalit si kufry

Není „šlapání na kufry“ zrovna vaše hobby? Tady je trochu inspirace, jak vyrazit na cesty elegantně a beze stresu...