Blog - - Pojeďme na stezku podél Bílé Opavy #traveltips

Pojeďme na stezku podél Bílé Opavy #traveltips

Tipů na výlety, ať už za přírodou, zábavou, poznáním nebo odpočinkem, není nikdy dost. V našem seriálu #traveltips vám přinášíme tentokrát inspiraci, kam se vydat za vodopády a magickými skalními útvary.

21. prosince 2023

Eliška Hudcová

Stezka začíná v Karlově Studánce a vede až pod vrchol Pradědu - nejvyšší hory Jeseníků a celé Moravy. Samotná řeka Bílá Opava pramení na jižním svahu Pradědu, takže má v těchto místech parádní spád.

Po cestě se vám naskytne pohled na několik vodopádů (ten nejvyšší má skoro 8 metrů), četné kaskády a peřeje, skalní útvary a romantická zákoutí smrkového pralesa. Stezka řeku křižuje několikrát, takže se nevyhnete dřevěným můstkům a lávkám. Prastaré stromy, ztrouchnivělé vyvrácené kmeny a pařezy smrkových velikánů porostlé mechem umocňují dojem divočiny. Stezka je kouzelná jak v létě, tak pod sněhovou pokrývkou.

...A věděli jste, že vyvrácené stromy se tady neodklízejí, protože představují živiny pro jiné důležité organismy?

              Fyzická náročnost

Stezka vede úzkou lesní cestou, která je občas pěkně strmá a náročná. Od chaty Barborka potom na Praděd vede široká silnice. Stezka od parkoviště k Barborce je dlouhá 6 km (12 km tam i zpět) s převýšením 480 m, přičemž při cestě na Praděd vás čeká dalších 2,7 km (5,4 km tam i zpět) s převýšením 180 m. S kočárkem se dostanete jen na začátek stezky, ale po několika stovkách metrech se cestička zužuje a stoupá do prudšího kopce.

             Časová náročnost

Pokud se podél Opavy vydáte, počítejte s celodenním výletem (6-7 hodin tam i zpět). Při výstupu na Praděd přičtěte další 2 hodiny tam i zpět.

             Finanční náročnost

Parkování u přístřešku na kraji Karlovy Studánky je zdarma, stejně tak jako stezka a vstup do interiéru vysílače na Pradědu.

             Tipy & doporučení

I přesto, že na Praděd vede silnice, autem se na vrchol nedostanete. Za velmi vysoký poplatek (350 Kč v létě, 450 Kč v zimě) můžete z Karlovy Studánky projet po Ovčárenské silnici k chatě Ovčárna, odkud je to 3,5 km po svých. Druhou (levnější) možností je kyvadlová doprava (bus) z Karlovy Studánky nebo od Hvězdy, která vás k Ovčárně během 15 minut vyveze. O víkendech často bývají autobusy plné, takže nastupte už na dolním parkovišti v Karlově Studánce.

Pokud nemáte na výlet celý den, doporučujeme nechat se vyvézt autobusem na Ovčárnu a stezku podél Bílé Opavy sejít směrem dolů.

INSPIRACE

Pleteniny 5x jinak a pokaždé trendy

Pletené kousky jsou zkrátka nepostradatelné. Se svou úžasnou variabilitou a nadčasovostí se staly synonymem pohodlí spojeného s elegancí. Ať už jste na cestě do práce, na večírek nebo jen relaxujete doma, pleteniny jsou vaším spolehlivým spojencem. A navíc díky různorodým materiálům, střihům a vzorům, zaručeně najdete to pravé pro každou příležitost…

Jak se správně obléknout na skialpy?

Na první pohled se může zdát, že na skialpy postačí lyžařská bunda a oteplovačky. Není to však tak snadné, jak se zdá a volba oblečení na skialpy se výrazně liší od oblečení na klasické sjezdové lyžování.

Čeká vás rande snů? Oblékneme vás kamkoli!

Sportovní, elegantní nebo glamour? Připravíme vás na každé rande! A nezapomněli jsme ani na outfit pro útulné chvíle ve dvou v pohodlí vašeho domova.

5 tipů, jak okouzlit i na sjezdovce

Zima právě dosahuje svého vrcholu a v horských střediscích je rušno. Pokud se i vy chystáte kamkoli za zimním dobrodružstvím a aktuálně řešíte, jak zůstat v teple, pohodlí, ale zároveň si zachovat styl a ideálně nepřipomínat polárního medvěda, máme pro vás super tipy…

Dokonalé spojení značky DIESEL a influencerky Anny Marie Purić

Italská značka DIESEL posouvá všechny hranice a podmaňuje si téměř každého. Výjimkou není ani influencerka Anna Maria Purić, která přináší 3 originální looky pro vaši inspiraci!

Umění jedné barvy

Monochromatická elegance je módní a designový koncept, který zdůrazňuje krásu a sofistikovanost jedné barvy. Tato estetika není pouze o omezení se na jednu barvu, ale spíše o umění kombinovat různé odstíny, textury a prvky tak, aby vytvořily poutavý a vyvážený vizuální dojem...