Blog - - Pojeďme na stezku podél Bílé Opavy #traveltips

Pojeďme na stezku podél Bílé Opavy #traveltips

Tipů na výlety, ať už za přírodou, zábavou, poznáním nebo odpočinkem, není nikdy dost. V našem seriálu #traveltips vám přinášíme tentokrát inspiraci, kam se vydat za vodopády a magickými skalními útvary.

21. prosince 2023

Eliška Hudcová

Stezka začíná v Karlově Studánce a vede až pod vrchol Pradědu - nejvyšší hory Jeseníků a celé Moravy. Samotná řeka Bílá Opava pramení na jižním svahu Pradědu, takže má v těchto místech parádní spád.

Po cestě se vám naskytne pohled na několik vodopádů (ten nejvyšší má skoro 8 metrů), četné kaskády a peřeje, skalní útvary a romantická zákoutí smrkového pralesa. Stezka řeku křižuje několikrát, takže se nevyhnete dřevěným můstkům a lávkám. Prastaré stromy, ztrouchnivělé vyvrácené kmeny a pařezy smrkových velikánů porostlé mechem umocňují dojem divočiny. Stezka je kouzelná jak v létě, tak pod sněhovou pokrývkou.

...A věděli jste, že vyvrácené stromy se tady neodklízejí, protože představují živiny pro jiné důležité organismy?

              Fyzická náročnost

Stezka vede úzkou lesní cestou, která je občas pěkně strmá a náročná. Od chaty Barborka potom na Praděd vede široká silnice. Stezka od parkoviště k Barborce je dlouhá 6 km (12 km tam i zpět) s převýšením 480 m, přičemž při cestě na Praděd vás čeká dalších 2,7 km (5,4 km tam i zpět) s převýšením 180 m. S kočárkem se dostanete jen na začátek stezky, ale po několika stovkách metrech se cestička zužuje a stoupá do prudšího kopce.

             Časová náročnost

Pokud se podél Opavy vydáte, počítejte s celodenním výletem (6-7 hodin tam i zpět). Při výstupu na Praděd přičtěte další 2 hodiny tam i zpět.

             Finanční náročnost

Parkování u přístřešku na kraji Karlovy Studánky je zdarma, stejně tak jako stezka a vstup do interiéru vysílače na Pradědu.

             Tipy & doporučení

I přesto, že na Praděd vede silnice, autem se na vrchol nedostanete. Za velmi vysoký poplatek (350 Kč v létě, 450 Kč v zimě) můžete z Karlovy Studánky projet po Ovčárenské silnici k chatě Ovčárna, odkud je to 3,5 km po svých. Druhou (levnější) možností je kyvadlová doprava (bus) z Karlovy Studánky nebo od Hvězdy, která vás k Ovčárně během 15 minut vyveze. O víkendech často bývají autobusy plné, takže nastupte už na dolním parkovišti v Karlově Studánce.

Pokud nemáte na výlet celý den, doporučujeme nechat se vyvézt autobusem na Ovčárnu a stezku podél Bílé Opavy sejít směrem dolů.

INSPIRACE

3 tipy na letní elegantní outfity KARL LAGERFELD

Nevíte, co si obléknout v horkých letních dnech, abyste vypadaly stylově a zároveň vám bylo příjemně? Influencerka Carly Kirsten si pro vás připravila tip na outfit do kanceláře, na večeři, ale i na vaši vysněnou dovolenou. A to vše od své milované značky KARL LAGERFELD.

Pojďte s Filipem Tůmou na golfové hřiště!

Chystáte se na green a nevíte, jaký outfit zvolit? Inspirujte se Filipem, který opět vsadil na osvědčené kousky Peak Performance, tentokrát z kolekce jaro/léto 2024.

Co je madeira a proč vám v létě nesmí chybět ve skříni?

Letních trendů je každý rok nespočet. Tento však nikdy nevyjde z módy. Madeira je něco, v čem se budete vždy cítit skvěle - jako dáma, romanticky, hravě i elegantně. Zároveň je to také ten pravý kousek do těch nejvyšších letních teplot.

Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení

Slyšeli jste už o pravidle „jít ven za každého počasí“, které je nedílnou součástí života severských národů? A protože právě na severu mají s přírodou i rozmary počasí co do činění, tyto značky ani vás při vašich dobrodružstvích nezklamou.

Průvodce letními šaty: jaké nosit, abyste se cítila a vypadala skvěle?

K období plnému slunce, letních grilovaček, dovolených a zmrzliny neodmyslitelně patří i šaty. Určitě i vy jste už po nějakých koukala. Chcete se v nich cítit pohodlně, stylově a určitě vyžadujete, aby vám slušely. Abyste létem proplula s lehkostí, zaměřit byste se měla nejen na barvu a vzor tohoto ženského kousku oblečení, ale především na střih a materiál, který vám zajistí komfort i v parném letním počasí.

Carly Kirsten a její 3 tipy na outfity KARL LAGERFELD

Do společnosti, na procházku i na rande. Ať už se vydáte kamkoli, z těchto outfitů, složených z novinek kolekce jaro/léto 2024, budete jistě nadšení stejně, jako Carly!