Blog - - Jak se obléct na letní koktejl párty

Jak se obléct na letní koktejl párty

„Život je večírek, oblékejte se tak.“ řekla kdysi hvězda stříbrného plátna Audrey Hepburn. Leč byla velmi společenská a ve společnosti oblíbená, ke královnám večírků nikdy nepatřila. Milovala však módu a každý večírek ozdobila svým typickým charizmatem. Již brzy se mnoho zahrad, střech, teras a atrií opět zaplní skupinkami stylově oblečených lidí oslavujících život v duchu cocktail attire...

21. května 2024

Jirka Hofbauer

Odpolední koktejly jsou světlým bodem parných letních dnů a šance jak překlenout propast mezi dnem a nocí. Ani oběd ani party. Drobné občerstvení na dvě sousta a především koktejly. Styl oblečení se snaží najít rovnováhu mezi formálním a neformálním, elegantním a pohodlným.

Tradiční zahradní party mají kořeny v tradici britské královské rodiny. Jejich původ sahá do 60. let 19. století, kdy královna Viktorie pořádala odpolední čajové dýchánky pro členy královské rodiny a úředníky. Konaly se mezi čtvrtou a pátou hodinou odpolední, ale nakonec se ze soukromého a intimního setkání staly vysoce oslavovanou společenskou událostí. Tyto společenské události se konaly v úzkém okruhu, ale časem se pozvání rozšířila i mimo šlechtu a mohli se jich účastnit i lidé z veřejnosti. Zahradní slavnosti se staly nezbytnou součástí letního kalendáře v celé Británii.

Zahradní slavnosti byly v minulosti zábavou členů vyšší společnosti, a proto se od účastníků vyžadovalo určité oblečení a chování. Velmi formální oblečení a etiketa odpovídající příslušníkům vyšší společnosti byly nezbytností. Dnes se zahradní slavnosti oproti viktoriánské době značně vyvinuly: ztratily na své velkoleposti a etiketa je o něco uvolněnější. Dnes jsou také mnohem delší a stávají se celonočními akcemi, aby se co nejvíce využilo příznivého počasí a končí s posledním mužem.

Možná jste právě obdrželi pozvánku na akci, kde je uveden dress code cocktail attire, nebo jste s tímto termínem již trochu obeznámeni, ale nejste si jisti, které oděvy do něj spadají. Co je to koktejlové oblečení? Ačkoli je technicky inspirován typem oblečení, které se obvykle nosí na večerní koktejlové večírky, je tento styl vhodný i pro jiné příležitosti. Koktejlový oděv je ve skutečnosti ideální pro polo formální svatby, obchodní akce, happy hours, benefiční akce a další slavnostní události. Koktejlové oblečení je elegantní, sofistikované a uhlazené, ale ne zcela formální.

Decentně sexy ženy

Pro ženy se na koktejl nabízí ikonické koktejlky, které si svou popularitu získaly pro svůj střih, jež lichotí téměř každé postavě. Klasické koktejlky sahají obvykle od poloviny stehen až ke kotníkům. Mezi klasické siluety koktejlových šatů patří áčkové, pouzdrové, zavinovací, empírové a slipové.

Stejně tak skleničku míchaného drinku nebo perlivého vína můžete popíjet v apartním kalhotovém kostýmu, nebo jen nápaditém topu doplněného kalhotami nebo sukní. Hitem posledních let je i overal, který nabízí svou vlastní možnost variability. Snažte se vyvarovat osvědčeným kancelářským kombinacím. Vlastně všemu, co zavání všedností.

Naopak vytáhněte ono pověstné „na někdy“! Vše co se třpytí, vlaje, vozí a leskne. Specifické jsou v tomto případě boty. Jistě ženská noha v pohádkových, závratně vysokých střevíčcích vypadá půvabně. Současně to správné pohodlí a odreagovaní nepřinese. Zjistěte si předem na jakém podloží se party odehrává – beton, tráva nebo dokonce písek?

A nezapomeňte na doplňky! Nebavíme se jen o malých kabelkách, psaníčkách a špercích, ale třeba i o takových detailech jako je nápaditá manikúra a samozřejmě make-up.

Neformální gala pro muže

Setkání u drinku dovoluje i mužům popustit uzdu fantazii. Koktejl mužům předepisuje lehký a dobře padnoucí oblek bez podšívky či separátní sako a stylově adekvátní kalhoty. Vybírejte především z přírodních, prodyšných materiálů jako bavlnu nebo len, které vám poskytnou dostatek pohodlí.

Právě oblek nebo alespoň sako je nezanedbatelnou částí pokud chcete na letním koktejlovém večírku vypadat úchvatně jako Leonardo DiCaprio ve filmech Letec nebo Velký Gatsby. Černá, šedá a temně modrá je klasika, na kterou vsadí řada mužů. Nebojte se však ani trendy smaragdové nebo vínové. Ti nejodvážnější z vás se nemusí bát sáhnou po pastelových barvách jako je růžová, modrá, žlutá nebo peprmintová.

Bez čeho se bezesporu obejdete je kravata i motýlek. Pokud si komplexnost looku doplněk žádá, sáhněte po kapesníčku – ať už bílé klasice nebo barevnému akcentu. Co se týče obuvi, vždy noste polo formální boty s uzavřenou špičkou, jako jsou oxfordky, mokasíny, derby případně espadrilky.

Co určitě nedělat

 • Nenoste basic oblečení jako jsou trička, šortky a džíny.
 • Ne pomačkanému, špinavému a obnošenému oblečení.
 • Neoblékejte špatně padnoucí outfit.
 • Neobouvejte tenisky, žabky a nízké sandály.
 • Ne příliš odhalujícímu nebo těsnému oblečení.
 • Nenoste extrémně krátké šaty nebo sukně.
 • Ani příliš elegantní oblečení, jako jsou plesové šaty v délce až na zem, objemné siluety a smokingy.

Náš tip:

 1. Nezapomeňte přinést dárek pro hostitele jako milé gesto, kterým mu poděkujete za pozvání na akci.
 2. Ačkoliv nás čekají parné letní dny, noci budou chladné. Dámy přibalte pléd, kardigan nebo sáčko.
 3. Dřív nebo později se i ta sebesofistikovanější party překlene v divoký žúr. Pokud situace dovoluje, přibalte plavky. Vsadíme se o jeden z těch drinků zdarma, že o půlnoci někoho napadne skočit do bazénu.
 4. Nic prosti dobrému večírku, ale netřeba zůstávat tzv. do židlí.

SVĚT MÓDY

Letní festivaly jsou tady a v módě je vše povoleno!

K prázdninám neodmyslitelně patří nejrůznější festivaly. Pokud se chystáte na festival jídla nebo na festival pro děti, které se většinou odehrávají v denních hodinách, pravděpodobně nebudete chtít vyčnívat z davu a zvolíte běžný ležérnější outfit, ve kterém se budete cítit především pohodlně. Na těch hudebních, kdy série koncertů pokračuje až do pozdních nočních hodin, to ale bude trochu jiná písnička...

Styl v každém věku aneb 10 rad jak mít doma cool kidz

Je známý fakt, že za každým stylovým dítětem stojí stylový rodič. Smysl pro styl a vkus je dnes něco tak zásadního jako znát historické milníky, vyznat se v literatuře, mluvit cizími jazyky nebo umět stolovat. Patří to skoro až k dobrému vzdělaní. Obléct se vkusně a adekvátně situaci je jedna z důležitých schopností, co může rodič dítěti předat...

Jak se starat o obuv? Máme pro vás kompletního průvodce!

Boty jsou jedním z nejdůležitějších prvků našeho každodenního outfitu. Nejenže nám chrání nohy, ale také podtrhují náš styl a osobnost. Kvalitní obuv může být značnou investicí, a proto je důležité vědět, jak se o ni správně starat, aby nám vydržela co nejdéle.

Jak se obléct na letní koktejl párty

„Život je večírek, oblékejte se tak.“ řekla kdysi hvězda stříbrného plátna Audrey Hepburn. Leč byla velmi společenská a ve společnosti oblíbená, ke královnám večírků nikdy nepatřila. Milovala však módu a každý večírek ozdobila svým typickým charizmatem. Již brzy se mnoho zahrad, střech, teras a atrií opět zaplní skupinkami stylově oblečených lidí oslavujících život v duchu cocktail attire...

Jak se správně obléknout na golf? Poradíme!

Golf je sport, který kromě technických aspektů vyžaduje také dodržování jistého dress codu, který je neodmyslitelnou součástí golfové etikety. Správný výběr oblečení může ovlivnit nejen pohodlí hráče během hry, ale také jeho sebevědomí. V dnešním článku se podíváme na to, jak správně sladit golfový outfit tak, aby odpovídal pravidlům a zároveň byl stylový.

Jste nekonfekční? Pomůžeme vám najít styl, který vám padne

Najít oblečení, které skvěle padne a zároveň vyhovuje individuálním potřebám a rozměrům, může být pro nekonfekční lidi výzvou. Tradiční velikosti často nedokáží plně reflektovat různorodost lidských postav. Nicméně existuje mnoho způsobů, jak se oblékat s elegancí a sebevědomím. Dnes prozkoumáme praktické tipy, abyste i vy našli oblečení, ve kterém se budete cítit skvěle.