Blog - - Jak se starat o obuv? Máme pro vás kompletního průvodce!

Jak se starat o obuv? Máme pro vás kompletního průvodce!

Boty jsou jedním z nejdůležitějších prvků našeho každodenního outfitu. Nejenže nám chrání nohy, ale také podtrhují náš styl a osobnost. Kvalitní obuv může být značnou investicí, a proto je důležité vědět, jak se o ni správně starat, aby nám vydržela co nejdéle.

23. května 2024

Aneta Hostková

1. Správná údržba začíná prevencí

Impregnace

  • Impregnace je první krok, který byste měli udělat, než si obujete nové boty. Impregnační sprej vytváří ochrannou vrstvu, která odpuzuje vodu a nečistoty. Použijte ho na všechny typy bot, ale zvláště na kožené a semišové. Aplikujte sprej venku nebo v dobře větrané místnosti a nechte důkladně zaschnout.

Ideální pokojíček

  • Obuv by měla být skladována na suchém a chladném místě, mimo dosah přímého slunečního světla a zdrojů tepla, které mohou materiál poškodit. Pro udržení tvaru obuvi použijte napínáky nebo boty vycpěte novinovým papírem.

2. Denní péče

Čištění

  • Každodenní čištění bot je pro jejich životnost klíčové. Po každém nošení otřete boty měkkým kartáčem nebo hadříkem, abyste odstranili prach a nečistoty. Na těžší nečistoty použijte vlhký hadřík, ale vyhněte se velkému množství vody, zvláště u kožené obuvi.

Větrání

  • Po každém nošení nechte boty vyschnout a vyvětrat. Nikdy nedávejte mokré boty přímo na radiátor, protože to může poškodit materiál. Ideální je vyjmout stélky a nechat boty volně uschnout na vzduchu.

3. Specifická péče podle materiálu

Kožená obuv

  • Kůže je přírodní materiál, který vyžaduje pravidelnou péči. Používejte kvalitní krémy a vosky, které kůži vyživují a obnovují její lesk. Nanášejte malé množství krému na hadřík a jemně vmasírujte do bot. Nechte vstřebat a následně vyleštěte čistým hadříkem.

Semišová obuv

  • Semiš je jemný materiál, který vyžaduje speciální péči. K čištění používejte speciální gumové kartáčky na semiš, které odstraní nečistoty a obnoví texturu materiálu. Na mastné skvrny použijte speciální čisticí sprej na semiš. Semišové boty pravidelně impregnujte.

Textilní obuv

  • Textilní obuv je obvykle nejjednodušší na údržbu. Lze ji prát v pračce, vždy ale zkontrolujte štítek výrobce. Před praním odstraňte stélky a tkaničky. Perte na jemný cyklus s minimálním množstvím pracího prostředku a nechte volně uschnout.

4. Péče o speciální druhy obuvi

Sportovní obuv

  • Sportovní obuv často čelí intenzivnímu opotřebení. Po každém tréninku je otřete vlhkým hadříkem a nechte dobře vyschnout. Pravidelně kontrolujte stav podrážky a v případě potřeby ji vyměňte. Nepoužívejte sportovní obuv na běžné nošení, aby nedocházelo k nadměrnému opotřebení.

Zimní obuv

  • Zimní obuv musí odolávat vodě, soli a sněhu. Pravidelně ji impregnujte a čistěte speciálními prostředky na odstranění solných skvrn. Po návratu domů boty osušte a nechte důkladně vyvětrat.

5. Profesionální péče

  • I přes veškerou domácí péči může obuv časem potřebovat profesionální ošetření. Nebojte se navštívit obuvníka, který může opravit podrážky nebo obnovit vzhled kůže. Pravidelné profesionální čištění a ošetření vaší obuvi prodlouží život.

Náš tip:

Správná péče o obuv je investicí, která se vyplatí. Když se o své boty budete starat s láskou a pravidelností, nejenže budou vypadat skvěle, ale také vám dlouho vydrží. A pokud zrovna pokukujete po nějakých nových samochodkách, pojďte mrknout k nám na e-shop!

SVĚT MÓDY

Letní festivaly jsou tady a v módě je vše povoleno!

K prázdninám neodmyslitelně patří nejrůznější festivaly. Pokud se chystáte na festival jídla nebo na festival pro děti, které se většinou odehrávají v denních hodinách, pravděpodobně nebudete chtít vyčnívat z davu a zvolíte běžný ležérnější outfit, ve kterém se budete cítit především pohodlně. Na těch hudebních, kdy série koncertů pokračuje až do pozdních nočních hodin, to ale bude trochu jiná písnička...

Styl v každém věku aneb 10 rad jak mít doma cool kidz

Je známý fakt, že za každým stylovým dítětem stojí stylový rodič. Smysl pro styl a vkus je dnes něco tak zásadního jako znát historické milníky, vyznat se v literatuře, mluvit cizími jazyky nebo umět stolovat. Patří to skoro až k dobrému vzdělaní. Obléct se vkusně a adekvátně situaci je jedna z důležitých schopností, co může rodič dítěti předat...

Jak se starat o obuv? Máme pro vás kompletního průvodce!

Boty jsou jedním z nejdůležitějších prvků našeho každodenního outfitu. Nejenže nám chrání nohy, ale také podtrhují náš styl a osobnost. Kvalitní obuv může být značnou investicí, a proto je důležité vědět, jak se o ni správně starat, aby nám vydržela co nejdéle.

Jak se obléct na letní koktejl párty

„Život je večírek, oblékejte se tak.“ řekla kdysi hvězda stříbrného plátna Audrey Hepburn. Leč byla velmi společenská a ve společnosti oblíbená, ke královnám večírků nikdy nepatřila. Milovala však módu a každý večírek ozdobila svým typickým charizmatem. Již brzy se mnoho zahrad, střech, teras a atrií opět zaplní skupinkami stylově oblečených lidí oslavujících život v duchu cocktail attire...

Jak se správně obléknout na golf? Poradíme!

Golf je sport, který kromě technických aspektů vyžaduje také dodržování jistého dress codu, který je neodmyslitelnou součástí golfové etikety. Správný výběr oblečení může ovlivnit nejen pohodlí hráče během hry, ale také jeho sebevědomí. V dnešním článku se podíváme na to, jak správně sladit golfový outfit tak, aby odpovídal pravidlům a zároveň byl stylový.

Jste nekonfekční? Pomůžeme vám najít styl, který vám padne

Najít oblečení, které skvěle padne a zároveň vyhovuje individuálním potřebám a rozměrům, může být pro nekonfekční lidi výzvou. Tradiční velikosti často nedokáží plně reflektovat různorodost lidských postav. Nicméně existuje mnoho způsobů, jak se oblékat s elegancí a sebevědomím. Dnes prozkoumáme praktické tipy, abyste i vy našli oblečení, ve kterém se budete cítit skvěle.