Blog - - 15 tipů, co si s sebou zabalit na výlet do přírody

15 tipů, co si s sebou zabalit na výlet do přírody

Na dvouhodinový výlet na Karlštejn toho moc potřebovat nebudete, ale jakmile se vydáváte do přírody, kde na restauraci či hotely jen tak nenarazíte, měli byste s sebou mít několik nezbytných věcí.

25. července 2023

Eliška Hudcová

                              Batoh

Batoh by vám měl sednout jako ulitý. Na jednodenní výlet stačí malý batoh o velikosti cca 20 l, na vícedenní výlety použijte batoh o cca 50 – 60 l. Batoh volte vždy podle pohlaví (dámské a pánské varianty mají jiné rozměry zádové části a jinak posazené popruhy). V každém případě by měl mít batoh bederní pás, díky kterému se přenese část hmotnosti batohu z ramen na pánev a zmenší se tím tlak na páteř.

Ideální je batoh, který má uvnitř několik různě velkých přihrádek a kapes, takže se v něm potom lépe cokoliv hledá, než kdybyste měli veškerý obsah v jedné velké kapse. Při balení dávejte těžké věci nahoru, aby bylo těžiště co nejvýše a aby batoh netáhl zpět.

                              Boty

Na boty na vícedenní přechody do vysokých hor budou jiné nároky než na boty na dvouhodinový výlet za městem. Na městské památky budou stačit pohodlné tenisky, letní Sněžku zvládnete s nízkými trekovými botami a na horskou turistiku třeba v Tatrách nebo Alpách si pořiďte kotníkové trekové boty.

Boty by měly (podobně jako batoh) sedět nejen vzhledem k vaší velikosti, ale i tvaru nohy. Příliš velké boty umožňují noze větší pohyb uvnitř, takže jsou vaše nohy potom náchylnější na puchýře a odřeniny. Příliš malá bota bude naopak nepohodlná, zejména při chůzi z kopce, kdy budou prsty narážet na přední hranu boty.

                              Oblečení

Oblečení přizpůsobte počasí. Při výletu do přírody nechte džíny a bavlněné triko doma a vyměňte je za funkční kousky, které umí absorbovat pot, lépe dýchat nebo vás chránit před větrem a deštěm.

Na letní pohyb v přírodě jsou ideální lehké šusťáky nebo legíny ze strečového materiálu, který vám umožní volný pohyb. Na horní část těla se hodí trička z merino vlny nebo syntetiky, ke kterému můžete přidat fleecovou mikinu nebo tzv. hybridku, která pěkně zahřeje.

Při výstupu do kopce jděte co nejvíce nalehko. Platí pravidlo, že pokud se chystáte do kopce a právě výšlap začínáte, mělo by vám být lehce chladno. Chůzí do kopce se rychle zahřejete, a tak nebudete muset po 5 minutách zastavovat a svlékat se. Jakmile se potom zastavíte, dooblečte se proti větru a chladu.

                              Záložní oblečení

Na delší výlet, je nutné nést i záložní oblečení, nežli jaké je potřeba jen přímo k výletu. Počasí se může zejména v horách rychle změnit ze slunečných 20°C na 5°C se silným větrem a deštěm. Pro tyto chvíle byste s sebou měli mít minimálně dva kousky oblečení - ochrana před deštěm ve formě nepromokavé bundy s membránou a teplou vrstvu, která vás zahřeje, když se ochladí, nebo když se na chvíli zastavíte. Skvěle poslouží již zmiňované fleeceky, hybridky nebo třeba i lehká celopéřová bunda, která nezabírá v batohu skoro žádné místo. Ideální je oblíbená heliovka od Peaku.

V horách by vám pak neměly chybět ještě nepromokavé kalhoty, náhradní ponožky, rukavice a případně i teplá čepice.

                               Jídlo

Jídlo noste v plastové krabici, potraviny se vám tak nezničí ani nezašpiní batoh. Pokud krabici nemáte, tak volte tvrdší potraviny, jako jsou tyčinky, sušené ovoce, tatranky, oříšky, sušené maso, nebo jablka. Asi nikdo nestojí o rozmačkaný banán na dně batohu.

Co se množství týče, tak je pravidlem, že byste měli mít o něco víc zásob, než jaké na dobu výletu budete potřebovat - to kvůli krizovým situacím (ztratíte se, dojde na úraz).

                              Voda

Bez láhve nebo vaku na vodu se v přírodě neobejdete. I zde platí pravidlo, že byste měli mít o něco větší zásobu, než budete skutečně na určitý čas potřebovat. Minimální množství se udává cca 1,5 l na den, v létě potom minimálně 2 l na den.

Pokud při cestě narážíte na studánky nebo čisté řeky, vodu v nich doplňte. Pokud nemáte láhev s filtrem, tablety na čištění vody, nebo není o vodu nouze, nepijte ze stojatých vod, jako jsou rybníky nebo jezera.

                               Lékárnička

Nikdy nevíte, kdy se lékárnička může hodit - odřené koleno, říznutí do prstu nebo stržený puchýř. Cestovní lékárnička by měla obsahovat náplasti s polštářkem i bez něj, jelení lůj, obinadlo, gázu na otevřenou ránu, dezinfekci a prášek na bolest.

                              KPZ

Kromě lékárničky můžete přibalit i KPZtku, neboli krabičku poslední záchrany. Trochu old school záležitost, ale také se může hodit. Patří do ní zápalky, nůž, provázek, papír, tužka, spínací špendlík, gumička nebo kousek izolepy. Každý si tam ale dejte to, co byste tam rádi našli, když bude ouvej.

                               Čelovka

Čelovku s sebou přibalte, pokud je zde (byť malá) šance na to, že výlet nestihnete za světla. To se může stát při delších trasách v horách. Svítilna v telefonu sice poslouží, ale je nepraktická, protože ji musíte držet v ruce a telefon se vám může vybít.

                               Ochrana proti slunci

Vždy u sebe mějte a noste sluneční brýle, krém na opalování (min. SPF 15) a ochranné oblečení včetně doplňků (kšiltovka). A to neplatí jen pro letní měsíce. Pokud se vydáváte na výlet v zimě, slunce může být naopak zrádnější, protože necítíte teplo, které je často se slunečními paprsky spojeno. Sníh, led a voda paprsky koncentruje a zpětně odráží, takže ochranu před UV světlem potřebujete i v zimě.

                               Sáček na odpadky

Pokud s sebou máte jídlo, odpadkům se nevyhnete. Je dobré mít s sebou jednorázový igelitový pytlík, v lepším případě ekologičtější recyklovatelný pytel, do kterého strčíte ohryzek od jablka nebo obaly od sušenek. Navíc můžete přihodit i nepořádek, který potkáte cestou. Příroda vám bude vděčná. Nikdy, ale opravdu nikdy, nevyhazujte odpadky do přírody.

                               Mobil

Před cestou si vždy mobil nabijte na 100 % a stáhněte offline mapy, které dokáží sledovat vaši polohu na podrobné mapě i když jste bez signálu. Na mobil se úplně nevyplatí spoléhat, je to pořád elektronika, která se může vybít nebo rozbít. Nejlepší varianta je doplnit offline mapy v mobilu i klasickou papírovou mapou. K tomu je ovšem potřeba umět v ní číst.

Na mobilu je dobré mít nastavené a aktivované tzv. Zdravotní ID. Kdyby vás někdo zachraňoval v případě nouze, díky Zdravotnímu ID najde na zamčené obrazovce vaše důležité zdravotní údaje, aniž by zařízení musel odemykat. Zobrazí se informace jako záznamy o alergiích, zdravotních problémech a kontaktních osobách pro případ nouze.

                               Trekové hole

Trekingové hole usnadňují chůzi v terénu. Pomáhají udržovat stabilitu a při správném používání snižují zatížení kolenních a kyčelních kloubů. Skládací hole se dají umístit na stranu batohu, když je zrovna nepotřebujete.

                               Voděodolný obal na batoh

Ten bývá často součástí lepších turistických batohů. I přesto, že se batohy většinou vyrábí z voděodpudivého materiálu, celodenní déšť většinou nevydrží, a tak přichází na řadu tento ochranný obal, který zajistí suchý obsah batohu.

                               Doklady, peníze

Peníze se hodí, když nejde výlet úplně podle vašeho plánu a budete potřebovat si zakoupit např. něco k jídlu nebo lístek na autobus. Doklady se hodí když dojde na krizovou situaci, kdy jste v bezvědomí a je potřeba zásah záchranné služby, která vás potřebuje identifikovat.

                               Závěrem...

Na každý výlet se hodí jiné vybavení. Vždy se předem zamyslete nad tím kam vyrážíte a co za nečekané situace může nastat ať si výlet užijete a nejste nepříjemně překvapeni. :)

INSPIRACE

Barevná paleta podzimu 2024: Co se bude nosit?

S prvním podzimním ochlazením se na scénu vrací nejen teplé kabáty a pletené svetry, ale také pestrá paleta barev, která nás zahřeje už na pohled. Letošní sezóna se nese ve znamení neotřelých odstínů, které rozjasní i ty nejpochmurnější dny. Pojďme se ponořit do trendů, které letos ovládnou ulice, a podívejme se na nejžhavější barvy, které by neměly chybět v žádném šatníku.

Přiostřujeme! Z Kundosaki a nové kolekce DIESEL nespustíte oči!

Třikrát jinak, ale vždy nespoutaná a svá! To platí jak o influencerce Kateřině Klinderové alias Kundosaki, tak o značce DIESEL. Jejich spojení a nová kolekce FW24 vás dostane do kolen.

Back to School pro dospělé

Září – pro mnohé měsíc plný nových začátků, návratů do rutiny a očekávání. I když nám možná školní léta dávno utekla, proč se nenechat inspirovat módou, která k nim neodmyslitelně patří? Školní uniformy, pletené vesty, mokasíny a batohy, to vše může přinést do vašeho šatníku nádech nostalgie, ale s moderním twistem. Back-to-school styl pro dospělé je o tom, jak zkombinovat tradiční prvky s aktuálními trendy, a přitom zůstat chic a relevantní v každodenním životě...

Carly v nové kolekci KARL LAGERFELD. Co na novinky říkáte?

Novinky jsou tu a Carly Kirsten je již objevila! Které kousky ji hned zaujaly? Inspirujte se klasickou elegancí, mladistvým pohodlným lookem, ale i outfitem jako dělaným na váš příští brunch!

Lněné léto: slaďte se spolu!

Léto je skvělé, ale při vysokých teplotách také někdy náročné. Len je perfektní variantou, po které v takových horkých dnech sáhnout a své o tom ví i Bibiána a Adam Bardy. Nechte se inspirovat tímto charismatickým párem a vyzrajte nad tropickými dny...

Balíme na last minute dovču: bez těchto trendy nezbytností se neobejdete

Léto je v plném proudu a mnoho z nás má svou vytouženou dovolenou stále ještě před sebou. Ať už se chystáte na exotickou pláž, romantický výlet nebo jen relaxační pohodu u bazénu, určitě se chcete cítit krásně. A k takovému pocitu vám pomůže i stylový outfit. Jak už určitě víte, správné doplňky ho mohou povýšit na zcela novou úroveň, tak se pojďme podívat, jaké by vám neměly chybět v šatníku, ať už někam vyrážíte nebo vás čeká obyčejný letní den.