Blog - - 10 nejlepších míst Toskánska! Znáte je?

10 nejlepších míst Toskánska! Znáte je?

Potřebujete akutně dovolenou a nevíte kam vyrazit? Máme pro vás 10 důkazů, proč je Toskánsko dokonalou volbou!

04. června 2024

Eliška Hudcová

Toskánsko je malebný region v srdci Itálie. Je proslulé fotogenickou vlnitou krajinou s vinicemi a městy s bohatou historií. Konec jara je ideální dobou na jeho návštěvu - bývá tu příjemných 25 stupňů a masy turistů sem ještě nedorazily. 

Pojďme se podívat na 10 nejkrásnějších míst, které by vám při návštěvě rozhodně neměly uniknout!

1. Piazza dei Miracoli

Piazza dei Miracoli v Pise je ikonické náměstí, na kterém se nachází slavná Šikmá věž, katedrála a baptisterium. Toto místo, zapsané do UNESCA, je symbolem toskánské architektury a jeho návštěva je nezapomenutelným zážitkem. Může tu být velmi rušno, takže doporučujeme si na návštěvu přivstat. 

2. Torre Guinigi

Torre Guinigi ve městě Lucca je jedinečná středověká věž, na jejímž vrcholu roste malý lesík. Tato věž, postavená ve 14. století, nabízí úžasný výhled na město a okolní krajinu.

3. Piazza del Campo

Piazza del Campo se nachází v historickém centru města Siena a je jedním z nejkrásnějších náměstí v celé Evropě. Nejvýraznější stavbou na náměstí je Palazzo Pubblico s věží Torre del Mangia, ze které je nezapomenutelný výhled na celou Sienu.

4. Piazzale Michelangelo

Piazzale Michelangelo najdete ve Florencii. Je to vyvýšené náměstíčko nad městem, takže odsud budete mít město, včetně slavné katedrály Santa Maria del Fiore, jako na dlani. A nejlepší doba na návštěvu? Jednoznačně západ slunce! Vědí to jak místní, tak turisté, takže se připravte na velké množství lidí.

5. Basilica di San Miniato

Pokud se chcete vyhnout lidem a přesto zažít parádní výhled na Florencii při západu slunce, vyražte ještě o kousek výš nad Piazzale Michelangelo. Narazíte tam na vyhlídkové místo u Basilica di San Miniato al Monte, o kterém už jen tak někdo neví. 

6. San Gimignano

Historické centrum městečka San Gimignano je proslulé svými 14 věžemi, které kdysi sloužily jako symboly bohatství a moci místních rodin. Město je zapsáno na seznamu UNESCO a nabízí návštěvníkům pohled do středověké minulosti s úzkými uličkami, historickými budovami a okouzlujícími náměstími. Pokud chcete San Gimignano vidět trochu z dálky, tak se dá autem zajet do prašné ulice s názvem Via Vecchia.

7. Duomo di Siena

Katedrála v Sieně je mistrovským dílem italské gotiky. Její fasáda z černého a bílého mramoru je nádherným příkladem středověké architektury. Interiér katedrály je bohatě zdoben freskami, sochami a nádhernou mozaikovou podlahou. 

8. Katedrála Santa Maria del Fiore

Katedrála Santa Maria del Fiore je dominantou Florencie a jednou z největších katedrál na světě. Její obrovská kopule, navržená Brunelleschim, je architektonickým zázrakem renesance. Fasáda katedrály je zdobena barevným mramorem. Vstup do katedrály je jako jeden z mála zdarma, takže je o ní velký zájem a občas se tu tvoří fronta. 

9. Ostrov Elba

Elba je největším ostrovem toskánského souostroví. Je proslulá svými krásnými plážemi, křišťálově čistým mořem a bohatou historií, zejména jako místo exilu Napoleona Bonaparta. Dostanete se sem z pevniny za pár minut lodí z přístavu Piombino. 

10. Ponte Vecchio

Ponte Vecchio je nejslavnější most ve Florencii, který překlenuje řeku Arno. Postavený ve 14. století, most je známý svými charakteristickými obchody, které byly původně domovem řezníků, ale dnes zde najdete převážně klenotníky a zlatníky. Ponte Vecchio je jedním z nejfotografovanějších míst ve Florencii a nabízí úchvatné výhledy na řeku a okolní architekturu. 

10. + 1. Vinařství

Výlet do Toskánska se rozhodně neobejde bez návštěvy alespoň jednoho vinařství. V trojúhelníku Pisa - Siena - Florencie je jich spousta, ale ikonické vinice na vlnitých kopcích najdete v okolí Chiantis, kde se pěstuje zejména červené víno. O něco dál na jih byste pak narazili na oblast Montalcino. 

Tak co? Vyrazili byste?

ART & DESIGN

10 nejlepších míst Toskánska! Znáte je?

Potřebujete akutně dovolenou a nevíte kam vyrazit? Máme pro vás 10 důkazů, proč je Toskánsko dokonalou volbou!

3 chaty od českých architektů

Začalo jaro a my vás zveme… Kam jinam než na chatu?! Vybrali jsme tři zajímavé chaty od českých architektů. Inspirujte se. Prozkoumejte, jak navrhují rekreační bydlení ti nejlepší… A odpočiňte si. Protože to je hlavní důvod, proč jezdíme na chaty.

ODDO Architects - 
Z Prahy do Hanoje

Česko-vietnamské autorské duo Marek Obtulovič a Mai Lan Chi, tedy dvojice architektů ODDO Architects, nás zavede do Asie. Tady navrhuje zajímavé rodinné domy...

Současné galerie I: Kunsthalle Praha

Zveme vás k prvnímu dílu prohlídek současných galerií. I když tato není současná v pravém slova smyslu, je Kunsthalle velmi výjimečná stavba. Rekonstrukci v centru Prahy před dvěma lety navrhli architekti z ateliéru Schindler Seko architekti.

Venkovská architektura v soudobém pojetí

„Hrajeme si s prostorem jako básník se slovy nebo skladatel s notami. Naším cílem je vytvořit prostor, který k vám promlouvá vaším jazykem a reprezentuje váš styl a vkus. Jsme odvážní rebelové s respektem a pokorou k tradicím,“ říká na úvod našeho setkání Jana Stachová, polovina z dvojice zakládajících architektů studia boq architekti.

Jarní zahrada z 3D betonu

Aktuálně to na sjezdovkách Alp vypadá, že zima a lyžařská sezóna jsou v plném proudu. Kdy by teď myslel na zahrádky a jejich úpravy? My! Překvapíme vás betonem a tiskem právě ve vaší zahradě.