Blog - - Za hranicemi gravitace: rozhovor s Petrem Krausem, mistrem světa v bike trialu

Za hranicemi gravitace: rozhovor s Petrem Krausem, mistrem světa v bike trialu

Ve světě extrémních sportů existují jedinci, kteří se odvážně vydávají za hranice možností lidského těla a gravitace. Jedním z nich je i Petr Kraus, sportovec, jehož jméno je synonymem pro mistrovské úspěchy v bike trialu. S trojnásobným titulem mistra světa a pětinásobným titulem mistra ČR se stal ikonou tohoto adrenalinem nabitého sportu. Připojte se k nám na cestu do světa nekonečných výzev, kde se gravitace zdá být pouze sugescí...

02. května 2024

Aneta Hostková

Petře, jak jsi se k trialu vlastně dostal a co tě na tomto sportu tak fascinovalo?

Od malička jsem měl rád kolo a terén - ideálně bez pravidel. Na ségry kole jsem sjížděl schody, až jsem ho úplně zlomil. Bavilo mě testovat svou rovnováhu a zjišťovat, co všechno s ní lze dělat. Pak jsem poznal kluky, kteří měli podomácku upravená kola a zkoušeli na nich skákat. To mě fascinovalo! Jejich otec zavedl kroužek cyklotrialu a v mých jedenácti mě přihlásil na první závody. Asi o dva roky později už bylo v ČR registrováno asi 3 000 jezdců. Byl to rychlý BOOM!

Jaké je tvoje nejpamátnější vítězství?

Určitě nejvyšší a nejprestižnější kategorie ELITE. V té závodilo 20 jezdů z různých kategorií a nešlo o věk, ale o obtížnost. Tohle vyhrát byl ten nejlepší pocit. Pak, když jsme začali jezdit trial, tak se mi podařilo vyhrát kategorii MASTER. A největší výzva bylo mistrovství světa, ale taky třeba můj rekord ve vyskákání schodů na Žižkovské věži. Držím ho dodnes a mám to za 16 minut a jednu vteřinu.

Já jsem zjistila, že jsi sportovně neuvěřitelně všestranný. Co teda vlastně všechno děláš?

Mám rád freeride, jezdím i traily, které jsou hodně populární, skoky jsou pro mě asi největší lákadlo. Taky mám trialovou motorku, technika je podobná kolu, ale má navíc motor, což v přírodě otevírá další možnosti. Taky jsem začal s během, sice mě tolik nebaví, ale vyřídí mě během hodiny. Pak si užívám běžky, snowboard - to jsem zajel i mistrovství republiky v boardcrossu. Rád objevuju a zkouším nové věci, ale vždycky tam musí být ten adrenalin.

Nejsi na sebe s věkem a příchodem dětí opatrnější?

Samozřejmě, že rodina to změní. Největší posun jsem viděl, když se narodil první syn. V Alžírsku jsem předváděl jeden riskantní trik ve výšce asi tak osmipatrové budovy, stál jsem na předním kole a v tu chvíli jsem si uvědomil, že se nesoustředím čistě jen na to, co dělám, ale zároveň jsem si vzpomněl na to dítě. A to byl první moment, kdy jsem si uvědomil, že nepřemýšlím jen nad sebou a že už to nejde vypnout.

Většina sportovců je sešroubovaná operacemi po různých typech zranění, jak jsi na tom ty?

Měl jsem velké štěstí, že se mi zásadní zranění vyhnulo. Myslím si ale, že to bylo i mým přístupem – vždy jsem trénoval od těch nejjednodušších věcí a dával jsem tréninku větší intenzitu, pravidelnost a soustředění, než abych to bezhlavě posouval a přeskakoval fáze, které jsou nevyhnutelné. Technika je klíč.

Jaké jsou největší výzvy, kterým čelíš při překonávání extrémních překážek a terénů?

Velkou výzvou je cestování - jet lagy, přizpůsobování se klimatickým podmínkách a do toho mám předvádět ty extrémy. Další podstatnou výzvou je motivace, protože tak zásadní motivaci, jakou pro mě byly závody, už nemám. Tam byl cíl jasný – jarní mistrovství republiky a v létě mistrovství světa. Teď jezdím exhibice, aktuálně mám za sebou cestu do Švýcarska s Adamem Ragou (jeden z nejlepších světových jezdců na motorce).

Jakou roli hraje mentální příprava?

Nejvíc mi daly závody, protože tam jde o všechno a ty se musíš naučit uklidnit, soustředit se a mít trošku nadhled. Říká se, že je lepší být jednou závodníkem než tisíckrát divákem, což je prostě pravda. Když jsem věděl, že budu ráno na Kostarice natáčet přejezd po zadním kole po obrovské, staré, zrezivělé lávce, tak jsem večer byl trochu rozklepaný. Ale pokud máš stoprocentní formu, tak už to vědomí uklidňuje. Taky jsem si vždycky říkal, že jsem tam jen já, kolo a překážka, všechno ostatní jsem musel vypnout.

Máš nějaký oblíbený trik?

Ve freestylu mě vždycky bavil backflip – salto pozadu, není to těžký trik, ale je hodně efektní. V trialu je to primárně o překonání překážky. Když se k tomu pak přidají různý otočky, 360ky, barspiny, cokoli nového, tak je to super. Dneska si nejvíc užívám extrémní sjezdy, kdy musím jet pomaleji, ale přesně. Nebo pak na motorce něco směrem nahoru.

Ve své sportovní kariéře jsi toho dokázal hodně, kam míříš teď?

Tak kolo a freeride ježdění po trailech si budu užívat snad ještě hodně dlouho. Co se týče exhibic a točení nějakých extrémů vím, že už jsem na hraně, ale dokud to moje tělo zvládá a baví mě to, tak si myslím, že to ještě můžu táhnout dál. Naopak mě to baví, čím dál víc. Čím míň času mám, tím víc si vážím toho, že jdu na kolo a všechny starosti hodím za hlavu a soustředím se jen na jednu věc.

Jaké rady bys dal začínajícím sportovcům?

Věř tomu, že můžeš dokázat cokoli! Je potřeba znát svoje tělo a hlavu. Musí tě to bavit! Taky nekoukej na to, že to někomu  jde líp, nenech se odradit, ale zároveň to neber na lehkou váhu. Ideální je zkusit si víc sportů, pak se pro jeden rozhodnout a jít si za tím.

Co tě teď čeká?
Už se pomalu nabalují letní exhibice, které prokládám výlety a točením videí. Také bude, v pořadu Gejzír na České televizi, krátký dokument o mém životě. Tak mrkněte.:-)

Co bys chtěl, aby v rozhovoru zaznělo?

Rád bych vzkázal všem rodičům, že je potřeba děti ve sportu podporovat. Takže jakmile ve svých ratolestech uvidíte nějaký potenciál, tak jim věnujte svůj čas a pomozte jim.

Petr Kraus je mimo své sportovní aktivity také talentovaným hudebníkem, který se věnuje hře na několik hudebních nástrojů, jako jsou kytara, bicí a klávesy. Jeho dovednosti a odvaha ho staví mezi legendy tohoto extrémního sportu. Jeho vášeň a inspirace motivují další nadějné jezdce.

ROZHOVORY

Za hranicemi gravitace: rozhovor s Petrem Krausem, mistrem světa v bike trialu

Ve světě extrémních sportů existují jedinci, kteří se odvážně vydávají za hranice možností lidského těla a gravitace. Jedním z nich je i Petr Kraus, sportovec, jehož jméno je synonymem pro mistrovské úspěchy v bike trialu. S trojnásobným titulem mistra světa a pětinásobným titulem mistra ČR se stal ikonou tohoto adrenalinem nabitého sportu. Připojte se k nám na cestu do světa nekonečných výzev, kde se gravitace zdá být pouze sugescí...

Architekt Erik Petrus: Zažít vlastní projekt během zemětřesení je silný zážitek

De Residence Pangandaran představuje soubor 24 rodinných řadových domů na indonéské Jávě. Za jejich návrhem stojí mladý český architekt Erik Petrus, pro kterého je typický silný autorský rukopis.

Miluji vynést cokoli, co volá po extravaganze a kontroverzi

Influencerka Kateřina Klinderová alias @Kundosaki propadla značce DIESEL jako mnoho z nás. Kdy se jejich cesty střetly, jak vzpomíná na přehlídku v Miláně a které kousky jsou její nejoblíbenější? V rozhovoru jsme nevynechali ani to, jak se z ní stala influencerka a co si na této roli užívá nejvíce a nejméně.

Architekt Jan Bek "V bytech bude třeba důmyslně řešit každý metr."

Studio BekArch založil architekt Jan Bek v roce 2019. Za pět let praxe ateliéru si kolem sebe vybudoval síť spolupracovníků i příbuzných profesí. Ateliér sousedí s projekční kanceláří, Janův kamarád Stanislav Líkař je majitelem stavební firmy, která realizuje návrhy ateliéru. BekArch ve svých projektech používá především český design, nábytek na míru vyrábějí spřátelení truhláři.

Na romantické vlně s Gogomanem a Annou Marií Purić

Kdo je obecně větší romantik a jaká je jejich nejvtipnější společná vzpomínka? Nejen to nám ve speciálním valentýnském povídání prozradili Gogoman a Anna Maria Purić. Přesvědčte se, zda se shodovali ve svých odpovědích!

Od růžové Barbie do světa - rozhovor s Františkem Jungvirtem o skle a designu

Na sklonku roku jsme otevřeli Art & Design Pop-up Store u Prašné brány. Mezi vystavujícími autory byl František Jungvirt, talentovaný sklářský výtvarník, designer a malíř skla. Nejen to byl důvod pro náš rozhovor o českém skle, filmu Barbie i úspěchu ve světě designu...