Blog - - Od růžové Barbie do světa - rozhovor s Františkem Jungvirtem o skle a designu

Od růžové Barbie do světa - rozhovor s Františkem Jungvirtem o skle a designu

Na sklonku roku jsme otevřeli Art & Design Pop-up Store u Prašné brány. Mezi vystavujícími autory byl František Jungvirt, talentovaný sklářský výtvarník, designer a malíř skla. Nejen to byl důvod pro náš rozhovor o českém skle, filmu Barbie i úspěchu ve světě designu...

25. ledna 2024

Archizoom

Foto: Martin Prokeš

František se vedle designu užitných předmětů věnuje tvorbě uměleckých objektů, instalací a omezených sérií ze skla. V jeho portfoliu se vyskytují designové vázy určené k běžnému užití i umělecké objekty plné fantazie. Je součástí umělecké platformy Michelangelo Foundation, Northlands Creatives a Erria Creatives. Od roku 2020 je uměleckým ředitelem sklářské značky KLIMCHI.

Jak je dnes pro sklářského designéra těžké uspět na velmi konkurenčním trhu designu? 
Je to těžké, ale zároveň i není. Jde o to najít si nějakou vlastní cestu. Poznat sám sebe a to, co chci dělat. A pak už to jde samo. A samozřejmě musíš se potkat se správnými lidmi, prezentovat se na správných akcích a jít tomu naproti.

Jsi kreativním ředitelem značky Klimchi. Jak vznikla a čím se odlišuje?
Já jsem začal na pozici kreativního ředitele Klimchi působit už při bakalářském studiu na pražské UMPRUM. Ta značka je mladá, funguje přes čtyři roky a zakládal ji Lukáš Klimčák, podobně starý kluk, jako jsem já. Oslovil mne s tím, že má základní portfolio produktů, což byly džbány. Ty jsou dneska známé i díky prezentaci ve filmu Barbie. Společně jsme si řekli- Pojďme vymyslet nové portfolio stolních kusů, které budou zdobené už za tepla v rámci formy.

Foto: Anna Pleslová

Ještě se pojďme zastavit u fenoménu loňského roku, a tím byl film Barbie. Jak se „účinkování“ vašich produktů promítlo do povědomí o vaší práci?
Ten film měl obrovský dopad na to, že si nás zákazníci nějakým způsobem ukotvili vlastně. Byla to věc, která lidi zajímá, a pak jste vidět úplně všude. Najednou, když řekneš Klimchi, tak si to lidé spojí s růžovou a nám to popularitu určitě zvedlo.

Trh je přesycený designem, jak vlastně sklářský designér dnes musí uvažovat o prodeji?
Já myslím, že je třeba ukazovat lidem, s jakou hodnotou pracujeme. Co naše značka dělá, s kým se propojujeme, s kým fotíme. Prostě ukazovat auru okolo věcí. Já se snažím vyhledávat stejně smýšlející značky a pracovat s kvalitními lidmi. To vše pak znamená prodat naše produkty. A naše sklo není tak drahé, jako třeba od jiných sklářských značek.

Foto: Anna Pleslová a Katarína Kinga Králová

Má podle tebe umělá inteligence ve sklářském designu nějakou roli?
Vím, že to existuje. Vím, že s tím někteří lidi pracují, ale já ne. Naše věci vyrábí člověk, dělá to ručně a v tom nám AI nepomůže. Možná v rámci tvorby nějakých textů, ale sklo se musí vyfoukat.

Co aktuálně připravuješ?
Pracujeme na nových kolekcích, otevíráme novou spolupráci s ateliérem skla na UMPRUM, kde studenti budou navrhovat stolní řadu pro Klimchi. Bude orientovaná na optické dekory. Mám velkou radost, že se tímhle způsobem vracím na svou alma mater.

Vnímáš v současném designu nějaký styl, který by se dal označit za formativní nebo módní?
Myslím, že teď hodně fungují barvy, takové ty zemitější tóny. Zároveň je zřetelný minimalismus, ve kterém se i mně dobře pracuje. Ale když já navrhuji věci, tak každá kolekce je orientovaná trošku jinam. Třeba Britové mají rádi hodně zdobné věci a třeba ve Francii nebo Německu zase jede víc „čistý“ design, postavený na jednoduchých liniích. Já každou zemi vnímám trošku jinak, Italové uvažují o designu jinak než lidé ve Skandinávii, kde preferují spíš vzdušné tvary.

František Jungvirt (*1996) je sklářský výtvarník, designér a malíř skla. Patří mezi nejoriginálnější představitele mladé generace českých sklářských tvůrců. Vedle designu užitných předmětů se věnuje tvorbě uměleckých objektů, instalací a omezených sérií ze skla. Ve své práci se většinou vrací k nejklasičtějším odkazům českého sklářství, které spojuje s novými impulzy.

Je absolventem oboru sklomalba při SOŠ v Třeboni a ateliéru skla na pražské UMPRUM, kde studoval pod vedením Ronyho Plesla. Svá díla prezentoval na výstavách u nás i v zahraničí – Londýně, New Yorku, Paříži, Miláně, Jeruzalémě, Basileji nebo japonském Takamatsu. Od roku 2020 působí také jako kreativní ředitel sklářské značky KLIMCHI. Více info na www.frantisekjungvirt.com.

Foto: Katarína Hudačinová

Dolaďte svůj domov k dokonalosti s naší sortimentem v kategorii HOME.

ROZHOVORY

Na romantické vlně s Gogomanem a Annou Marií Purić

Kdo je obecně větší romantik a jaká je jejich nejvtipnější společná vzpomínka? Nejen to nám ve speciálním valentýnském povídání prozradili Gogoman a Anna Maria Purić. Přesvědčte se, zda se shodovali ve svých odpovědích!

Od růžové Barbie do světa - rozhovor s Františkem Jungvirtem o skle a designu

Na sklonku roku jsme otevřeli Art & Design Pop-up Store u Prašné brány. Mezi vystavujícími autory byl František Jungvirt, talentovaný sklářský výtvarník, designer a malíř skla. Nejen to byl důvod pro náš rozhovor o českém skle, filmu Barbie i úspěchu ve světě designu...

Barbora Miklová: Na influencerství si užívám to, že mohu pracovat, kdy chci a kde chci

Na jaký styl nedá dopustit nebo co má ráda na roli influencerky a naopak? Nejen na to nám odpověděla influencerka a bývalá tenistka Barbora Miklová!

Lod’ mi už několikrát zachránila život…

…říká mořeplavec Tomáš Kůdela, jeden z těch, kteří dosáhli na nejvyšší kapitánské oprávnění na neomezené oceánské plavby. Jeho manželka Martina s Tomášem utíká na loď, kdykoliv mají příležitost - jak říkají, uklidnit se. A to včetně dětí. Inspirujte se…

Šťastnou cestu – k sobě!

Každá cesta má svůj začátek, průběh a možná i konec. Na její konec totiž nemusíme nutně dojít, protože cesta sama se stává cílem a zdrojem poznání sebe i světa kolem nás. Je to naše vize konce cesty, která dává našemu tady a teď smysl a směr.

Terezie Kovalová: Ticho neznám

Violoncellistka Terezie Kovalová se na české scéně pohybuje již několik let a její úspěch stále stoupá. Co vše nám o jejím životě a profesionální cestě v modelingu i hudbě prozradila v rozhovoru?